baner1W dniach 8 i 9 października na hipodromie JKS „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim odbył się finał pucharu Podkarpacia w skokach konnych przez przeszkody. Do ostatecznej rywalizacji o „Developres Otwartego Pucharu Podkarpacia 2011” (oficjalna nazwa) prawo startu otrzymało 45 najlepszych zawodników na 60 koniach w trzech kategoriach: brązowej, srebrnej i złotej.

img_5028
W kategorii brązowej startowała 14 letnia amazonka naszego klubu – Edyta Wajda Przed ostatecznymi rozgrywkami półfinałowymi i finałowymi w kategorii brązowej Edyta w łącznej klasyfikacji zajmowała 3 pozycję. W tej kategorii zgłosiło się najwięcej par (27), a walka o ostateczną pozycję nie była łatwa. W trakcie startu w półfinale Edyta startująca na koniu Dexter zaliczyła jedną zrzutkę co dało jej 4 punkty karne i w efekcie tego przesunęła się na 5 lokatę. Jednak nie zniweczyło to jej szans na pozycję medalową i wszystko zależało od niedzielnego występu finałowego. Przed finałem, zgodnie z regulaminem, zdobyte punkty rankingowe (wg specjalnego klucza) zostały zamienione na punkty karne.

img_4995

Niedzielne konkursy były rozegrane jako konkursy dwu-nawrotowe. Edyta podczas startów zachowała zimną krew zaliczając oba przejazdy z zerowym dorobkiem punktów karnych. Teraz wszystko zależało od pozostałych 4 zawodników sklasyfikowanych wyżej od niej. Jako pierwsza ze ścisłej czołówki wystartowała zawodniczka pochodząca ze Szwecji Emili Walin. Zawodniczka ta przejechała parkur bezbłędnie i była już pewna miejsca na podium. Po Emili na parkur wyjechał Maciek „Gleba” Florek (zwycięzca I Polskiej Edycji You Can Dance), który po półfinale zajmował drugą pozycję. Maciek jechał bezbłędnie, aż do przedostatniej przeszkody, gdzie popełnił błąd i zaliczył „zrzutkę” co dało mu 4 punkty karne i ostatecznie znalazł się poza podium – na czwartym miejscu. „Jazda konna jest zdecydowanie trudniejsza od wygrania You Can Dance” powiedział Maciek tuż po zakończonych rozgrywkach.

img_5097

Jak to w sporcie bywa błąd Maćka spowodował iż Edyta automatycznie przesunęła się o jedno miejsce – i było to 3 miejsce na podium.  Zwyciężyła faworytka zawodów Sylwia Sypień na koniu Quick Aqua z UKS „Pegaz” Wysoka Głogowska.

Kategoria srebrna zdominowana została przez amazonki. Zwyciężyła Marika Dubiel na klaczy Collina z AZS „WSiZ” Kielnarowa. Kolejne miejsca na podium zajęły zawodniczki z JKS „Pogórze” Milena Pelc na koniu Enjoy  i Maja   Bylinowska- Uchwat na Rivaldo PG.

W tej kategorii z naszego klubu startowała Małgorzata Wajda na koniu Czorten. Niedziela nie była najszczęśliwsza dla Małgorzaty i Czortena, po czterech zrzutkach w przejeździe finałowym para ta uplasowała się na pozycji trzynastej.